ZADANIA DKS
- rozwijanie komunikacji między wspólnotami, diakoniami, różnymi środowiskami Ruchu poprzez ich pokazywanie i tworzenie ogólnodostępnych płaszczyzn wymiany informacjii świadectw (różnego rodzaju dzieła komunikowania społecznego: strony, biuletyny,newslettery);
- troska o medialny wizerunek Ruchu;
- prowadzenie formacji medialnej we wspólnotach;
- troska o zaplecze techniczne;
- współpraca z mediami diecezjalnymi/ogólnopolskimi;
- tworzenie/współtworzenie dzieł ogólnopolskich;
Rozwój diakonii w dużym stopniu zależy od tego, jaka jest w diecezji świadomość i chęć
komunikacji, świadomość specyfiki mediów, jedność między różnymi środowiskami i jak pracuje
diakonia jedności.
ETAPY ROZWOJU DIAKONII
- Wyznaczenie przynajmniej jednej osoby w diecezji, która świadomie – za wskazaniem moderatora diecezjalnego – weźmie na siebie odpowiedzialność za przekaz informacji, świadectw, relacji – czyli za tzw. „krążenie życia” oraz budzenie świadomości w członkach Ruchu w diecezji, że to krążenie jest jak krwioobieg niezbędne do podtrzymywania życia, nie mówiąc już o dalszym rozwoju.
- Budowanie redakcji, zespołu, który będzie coraz sprawniej te zadania wypełniał na poziomie diecezji, a nie tylko w poszczególnych obszarach życia Ruchu w diecezji, stając się jednocześnie wspólnotą gromadzącą się wokół dzieł komunikowania społecznego.
- Wypracowanie poczucia odpowiedzialności za innych, czyli wyjście poza pracę we własnej diecezji. Nie wystarczy stwierdzić, że gdzieś jest dobrze, skoro w innych miejscach ludzie walczą z samotnością w posłudze, niezrozumieniem, wyważają otwarte drzwi i czasem najzwyczajniej w świecie nie mają z kim o tym porozmawiać. Pierwszym krokiem jest poznawanie się przez członków diakonii w czasie spotkań w ramach Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych.Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło Życie diecezji kieleckiej została zawiązana jesienią 2011 roku. Celem jest ukazywanie wydarzeń z życia DK i Oazy młodzieżowej w mediach Ruchu ŚŻ. Skupiamy się na naszej stronie internetowej (www.kielce.oaza.pl) i gazetce „Rodzina”, ale przygotowujemy też publikacje na strony ogólnopolskie.Do diakonii należą członkowie DK, którzy już od paru ładnych lat służą oazowym mediom, a także młodzież. Moderatorem jest ks. Marcin Gałczyński. W sprawach bieżących komunikujemy się indywidualnie, głównie mailowo. Natomiast spotkania odbywają się raz w miesiącu w Referacie Ruchu ŚŻ i przeznaczamy je na wspólną modlitwę i formację ( np. zapoznanie z najnowszymi dokumentami Kościoła na świecie i Polsce dotyczącymi mediów) oraz omawianie wykonanych zadań i przydział nowych.
Jesteśmy wszyscy wpisani na forum dyskusyjne RETIFEX, co wiąże się z otrzymywaniem kilku maili dziennie. Nie musimy odpowiadać, ale dają nam one wiedzę, czym żyją członkowie Ruchu ŚŻ w Polsce i jak reagują na wydarzenia społeczne.
Zapraszamy do wspólnego działania, aby lepiej i szerzej opisywać, fotografować, filmować to wszystko, czym żyje Ruch ŚŻ naszej diecezji. Zapewniamy pomoc w redagowaniu tekstów i opracowywaniu materiału zdjęciowego czy filmowego.