RUSZAMY Z POMOCĄ UKRAINIE.
Jako Ruch Światło-Życie, w tym Domowy Kościół, rozpoczynamy pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. W pierwszym etapie wspomagamy osoby, które znalazły schronienie w diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Są to ludzie z całego kraju (między innymi z Domowego Kościoła na Ukrainie), którzy uciekli ze swoich domów na zachód kraju. Potrzeby przekroczyły możliwości organizatorów, dlatego potrzebujemy wspólnego zaangażowania. W transport oraz logistykę bezpośrednio zaangażowani są: para krajowa Domowego Kościoła – Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie, ekonom Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie Wojciech Terlikowski oraz Centralna Diakonia Miłosierdzia. Jak możesz pomóc? – Dokonaj wpłaty na zbiórkę (z tych pieniędzy zostaną zakupione produkty, które trafią bezpośrednio do ośrodka): https://wspieram.oaza.pl/campaigns/pomoc-ukrainie/ – Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach możesz przynieść rzeczy z poniższej listy (bardzo ważne: trzymamy się listy!
To są rzeczy, które realnie są potrzebne) do jednego z punktów:
a. ul. Jana III Sobieskiego 15, parafia oo. Barnabitów: pon-pt 16-21, sobota 9-13, niedziela po każdej mszy świętej
b. Zielonka, ul. Mickiewicza 39/41: środa godz. 16-22
Pierwszy transport z darami wyruszył już 2.03 z Warszawy. Pomoc będzie ciągła, transport będzie regularnie jeździł na Ukrainę tak długo jak to będzie potrzebne. W kolejnych etapach będziemy uzależniać naszą pomoc od rozwoju sytuacji na Ukrainie. Lista potrzebnych rzeczy: mąka, kasze, makarony, ryż, cukier, sól, konserwy mięsne i inne, puszki kukurydza, fasola itp., zapałki, świeczki podgrzewacze, pieluchy dla dzieci i podpaski, papier toaletowy, ręczniki, mydło i inne, jedzenie dla dzieci, kaszki, soki, tubki wyciskane, batony dla dzieci i dorosłych, nutella, płatki, zupki chińskie i inne produkty instant
FUNDUSZ ODBUDOWY DUCHOWEJ UKRAINY.
Jako Centrum Ewangelizacji Światło-Życie na Ukrainie od kilkunastu lat prowadzimy działalność ewangelizacyjną, szkoleniową dla rodzin, dzieci, młodzieży, dla osób z problemami uzależnień. Robimy to na miejscu w naszym ośrodku, ale też na terenie całej Ukrainy i nie tylko. Z początkiem wojny nasz dom stał się miejscem schronienia dla uciekinierów, którzy ewakuują się z miejsc niebezpiecznych. Historia uczy, że wojna przynosi ogromne straty również po jej zakończeniu: akty agresji, przemocy, samobójstwa itd.
Dlatego już dziś przygotowujemy się do pracy po ustaniu wojny. Chcielibyśmy stworzyć fundusz odbudowy duchowej Ukrainy, który umożliwiłby uczestnictwo w rekolekcjach, warsztatach i innych formach pomocy duchowej i moralnej. Chcielibyśmy pomóc ludziom przywrócić nadzieję i opatrzeć rany traumatycznych przeżyć.
Pieniądze można wpłacać poprzez portal:
https://wspieram.oaza.pl/campaigns/fundusz-odbu…
Dobroczyńców otaczamy modlitwą i wdzięczną pamięcią, oraz zapraszamy, jak będzie taka możliwość, do odwiedzenia nas. Diakonia Centrum Ewangelizacji Światło Życie: Ks. Jarosław Gąsiorek, Ks. Paweł Rossa, Teresa Andruszczyszyn, Irina Iwaszczenko, Barbara Sitek.
XXVII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE PARRESIA
28 maja 2022r
w godz. 15.00-18.00
transmisja poprzez kanał You Tube
PRZYGOTOWANIA DO DRUGIEJ SESJI IX KONGREGACJI DIAKONII.
Druga sesja IX Kongregacji Diakonii odbędzie się w Krościenku n. Dunajcem w dniach 1-3 V 2022 r. Rozpocznie się ona Eucharystią w dolnym kościele w Krościenku 1 V o godz. 20, a zakończy 3V o godz. 14.
Uczestnikami tej sesji będą wszyscy, którzy uczestniczyli w pierwszej sesji Kongregacji, jaka odbyła się w trybie on-line 1 maja 2021 roku. Szczegółowe informacje ukażą się niebawem na stronie www.oaza.pl i w kolejnym newsletterze.
Ruch Światło-Życie na Filipinach.
Ruch Światło-Życie na Filipinach próbuje rozwijać się na wyspie Negros (środkowe Filipiny). Stamtąd pochodzili filipińscy uczestnicy oaz w Polsce. Wyspa Negros obejmuje cztery diecezje – Bacolod, Dumaguete, San Carlos, Kabankalan. Pierwsi uczestnicy przyjechali na oazy z diecezji Bacolod, jednak już od następnego roku pojawiły się osoby z pozostałych diecezji wyspy Negros. Bacolod pozostaje nieformalnym centrum Ruchu na Filipinach – tam są osoby najbardziej zaangażowane, starające się organizować życie Ruchu w tym kraju (przede wszystkim ks. Greg Patinio).
W lutym i marcu 2020 r. odbyły się na Filipinach dwie tury rekolekcji prowadzonych przez nasz Ruch – jedna dla małżeństw, druga dla dorosłych i młodzieży. Były to weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne, prowadziła je ekipa z Polski, animatorami były osoby, które wcześniej uczestniczyły w oazach w Polsce. Uczestnicy pochodzili ze wszystkich diecezji wyspy Negros oraz z jednej diecezji wyspy Cebu. Plany kontynuacji pracy formacyjnej bardzo mocno pokrzyżowała pandemia. W marcu 2020 r. Filipiny zostały zamknięte (podobnie jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej) i są zamknięte do tej pory. Otwarcie kraju zapowiedziano na 10 lutego – po niemal dwóch latach. Co istotne kraj był również zamknięty wewnątrz – niemożliwa była komunikacja między poszczególnymi wyspami i między prowincjami, wprowadzano lokalne lockdowny, w zależności od rozwoju epidemii. Uniemożliwiło to więc nie tylko pracę formacyjną z uczestnikami rekolekcji z 2020 r., ale również kontynuację odbywanych wcześniej regularnie spotkań osób, które przeżyły oazy w Polsce. Pozostał kontakt przez internet, który staraliśmy się utrzymywać. Kilkakrotnie organizowaliśmy pomoc materialną dla Filipin – począwszy od początku pandemii, później dla poszkodowanych powodzią na północy wyspy Negros i ostatnio po huraganie Odette.
Ważnym wydarzeniem była Parresia odbywająca się on-line w 2021 r. Śledziły ją osoby z Filipin, zamieszczając swoje komentarze na Facebooku – zarówno osoby, które przeżywały rekolekcje w Polsce jak i uczestnicy rekolekcji z 2020 r. Część z nich pozostała do końca Parresi mimo, że na Filipinach była to już głęboka noc.
W 2021 r. rozpoczęły się spotkania w Bacolod – objęły kilku, w porywach kilkunastosobową grupę, zarówno osób, które wcześniej przeżyły oazy w Polsce jak i uczestników rekolekcji z 2020 r., pojawiły się też pojedyncze nowe osoby. Wszyscy z samego Bacolod lub najbliższych okolic. Po pewnym czasie spotkania musiały zostać przerwane ze względu na kolejny lockdown (ze względu na słabość internetu na Filipinach, niemożliwe okazały się spotkania zdalne). Podjęto je ponownie pod koniec 2021 r., nadal się odbywają. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa on-line w najbliższym spotkaniu. W styczniu bieżącego roku pragnienie spotkania zgłosiła młodzież z diecezji Dumaguete. Zwrócili się z tym zarówno do ks. Hendriksa z tej diecezji (w 2016 r. uczestniczył w oazie w Polsce) oraz do nas. Jest to ogromnie budujące – jak widać rekolekcje lat były dla nich na tyle ważne, że po dwóch latach jest w nich pragnienie kontynuacji. Jesteśmy w trakcie umawiania spotkania (my będziemy uczestniczyć on-line oczywiście), mamy nadzieję, że być może zapoczątkuje ono regularnie spotkania. Spotkania te prowadziłaby on-line animatorka z Polski (jest wstępnie umówiona konkretna osoba). Ks. Romel z diecezji Kabankalan, który przeżył pełną formację na oazach w Polsce, pragnie w nowej parafii, do której został właśnie przeniesiony chce rozpocząć spotkania ewangelizacyjne, myśli o przeprowadzeniu rekolekcji ewangelizacyjnych – jest to jednak kwestia bardziej przyszłego roku.
Wobec perspektywy otwarcia Filipin podjęliśmy rozmowy o możliwości zorganizowania w tym roku kolejnych rekolekcji, z przyjazdem prowadzących z Polski. Są to na razie bardzo wstępne rozmowy, trzeba czekać, jak będzie się rozwijać sytuacja, mimo zapowiedzi otwarcia kraju dla przybyszów z zewnątrz w części miejsc nadal pozostają lokalne restrykcje.
Agata i Krzysztof Jankowiakowie
RELACJA Z BUDOWY CENTRUM KWC NA KOPIEJ GÓRCE.
Obecnie są już niemal gotowe mury ostatniej kondygnacji budynku i rozpoczęły się prace przy konstrukcji dachu. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z poszczególnych etapów budowy oraz wspierania naszej inwestycji modlitwą i środkami finansowymi, które można wpłacić poprzez portal internetowy:https://wspieram.oaza.pl/campaigns/budowa-centr…
|
---|
|
---|
TERMINY REKOLEKCJI W NAJBLIŻSZYM CZASIE.
9 VI – 3 VII 2022 ORD na terenie diecezji siedleckiej
29 VI – 3 V 2022 ORDW w Poznaniu
29 VI – 3 V 2022 rekolekcje Prawda Krzyż Wyzwolenie, w Siemiatyczach
15 – 19 VIII 2022 ORD – Krościenko nad Dunajcem
4 – 15 VIII 2022 KODA – Krościenko nad Dunajcem.
Niech Pan prowadzi nas na drogach duchowej walki i nawrócenia w czasie Wielkiego Postu.
Oby nasza jałmużna wielkopostna zaowocowała wielkoduszną pomocą naszym braciom i siostrom z Ukrainy.
x. Marek Sędek
Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie